یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 27
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052294
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

اخبار دریاچه ارومیه


بازدید صفحه: 2800
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: پنج شنبه 29 آبان 1393 - 12:48 ب.ظ
زمان/تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آبان 1393 - 09:44 ب.ظ

اختصاص ۷۴۵ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه

معاون اول رئیس جمهوری مصوبه دولت مبنی بر اختصاص ۷۴۵ میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان به سه استان هم جوار برای احیای دریاچه ارومیه را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، معاون اول رئیس جمهوری مصوبه هیات وزیران در مورد تعیین طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه، آن را برای اجرا به وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ابلاغ کرد.

 

هیأت وزیران در جلسه 11/8/1393 به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

 

1ـ طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه که در این تصویب‌نامه به اختصار «کارگروه» نامیده می‌شود، به شرح فهرست پیوست که تأییدشده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌‌شود.

 

2ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است مطالعه و اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را در اولویت اجرایی و تخصیص اعتبار خود قرار دهد. وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو از توسعه اراضی کشاورزی حتی در صورت استفاده از آب صرفه‌جویی شده جلوگیری نمایند و وزارت نیرو موظف است با رعایت قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری ـ مصوب1389ـ و آیین‌نامه اجرایی آن ضمن نصب کنتورهای هوشمند حجمی موردنیاز چاه‌های کشاورزی و نصب ابزار مناسب اندازه‌گیری حجمی آب در شبکه‌های آبیاری، نسبت به اصلاح پروانه بهره‌برداری اقدام نماید.

 

3ـ اعتبار موردنیاز طرح‌های موضوع بند (1) این تصویب‌نامه (غیر از طرح‌هایی که در برنامه مهار و استفاده از آب‌های مرزی و مشترک قرار دارند) پس از کسر اعتبار مصوب سال 1393 آنها برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به میزان هفت هزار و دویست و پنجاه و پنج میلیارد و هفتصد میلیون (7.255.700.000.000) ریال از محل اعتبارات ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) تأمین می‌شود.

 

4ـ اعتبار لازم برای پروژه‌های اجرایی مصوب کارگروه که فاقد ردیف اعتباری در پیوست قانون بودجه می‌باشد، در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

 

5 ـ به منظور پیشبرد اهداف طرح‌های نجات دریاچه ارومیه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و استانداری‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان، برنامه عملیاتی مرتبط با پروژه‌های مصوب کارگروه را در موافقتنامه‌های مربوط درج نمایند.

 

6 ـ دستگاه‌های اجرایی طرح‌های جدول پیوست مکلفند گزارش عملکرد خود را در مقاطع سه ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و دبیرخانه کارگروه ارایه نمایند.

 

7ـ مبلغ دویست میلیارد (200.000.000.000) ریال از محل ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) برای تدوین و پیاده‌سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و جلب مشارکت عمومی و جوامع محلی در راستای تبیین پیامدهای وضعیت موجود و اهمیت احیای دریاچه ارومیه، در اختیار استانداری‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان قرار می‌گیرد تا طبق برنامه استانداری‌های مذکور و تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، نسبت به پرداخت سهم هر یک از دستگاه‌های یادشده اقدام شود.

 

8 ـ سازمان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظفند درخصوص مصوبه شناسایی کانون‌های تولید ریزگرد و تثبیت آنها برنامه عملیاتی و اولویت‌های اجرایی خود را به کارگروه ارایه نمایند تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام شود.

 

9ـ سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برنامه عملیاتی اولویت‌های اجرایی خود را در خصوص برنامه حفاظت اکولوژیک پارک ملی دریاچه ارومیه با اولویت منطقه جنوبی آن به دبیرخانه کارگروه ارایه نماید تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام شود.

 

10 ـ پیوست موضوع بند (1)، به پیشنهاد دبیرخانه کارگروه و تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور قابل اصلاح است.

 

11ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت تسهیل در روند تأمین و تخصیص اعتبارات موردنیاز پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، به ترکیب کارگروه اضافه می‌شود.

 

12 ـ به منظور تسریع در اجرای طرح‌های مربوط به نجات دریاچه ارومیه، دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط موظفند نسبت به اجرای موارد ذیل اقدام نمایند:

 

الف ـ تبدیل کشت چغندرقند اراضی زیر حوضه آبریز زرینه رود به کشت گندم و جو آبی در سال زراعی جاری (1394ـ1393) و جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت بهاره نسبت به سال گذشته و پرداخت خسارت ناشی از مابه‌التفاوت کاهش درآمد کشاورزان و کارخانجات قند ذی‌ربط.

 

ب ـ ممنوعیت تبدیل الگوی زراعی به باغی در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه به ویژه در زیر حوضه آبریز زرینه‌رود.

 

ج ـ اجرای برنامه رهاسازی حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز در بهمن و اسفند ماه سال جاری و فروردین ماه سال 1394.

 

د ـ اجرای کاهش حداقل هشت درصدی مصرف آب توسط کلیه بخش‌های مصرف‌کننده در سطح حوضه آبریز.

 

13ـ تصویب‌نامه شماره 72529/ت51044هـ مورخ 29/6/1393 لغو می‌شود.

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند