یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 22
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052271
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

اخبار کشاورزی


بازدید صفحه: 3329
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: جمعه 30 آبان 1393 - 04:30 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 آبان 1393 - 10:16 ب.ظ

سفیر جدید ایران در فائو: تمام ارقام بذور متحمل به خشکی را با کمک بخش خصوصی و تعاونی های تولید وارد ایران می کنیم

سفیر جدید ایران در فائو: تمام ارقام بذور متحمل به خشکی را با کمک بخش خصوصی و تعاونی های تولید وارد ایران می کنیم

سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در حضور وزیر و معاونان جهاد کشاورزی و رؤسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها فعالیت‌های این سازمان در ایران و پروژه‌های در حال اجرای فائو در کشورمان را برشمرد و بر اهمیت افزایش تعامل جهانی و استفاده از دانش نوین کشاورزی متناسب با شرایط اقلیمی کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در ابتدا با اشاره به تاریخچه تأسیس فائو که به برگزاری کنفرانس غذا و کشاورزی UN در سال 1943 و سپس برگزاری نخستین کنفرانس سازمان FAO در شهر کبک کانادا در سال 1945 میلادی بازمی‌گردد، گفت: ارتقای سطح کمی و کیفی تغذیه و بهبود معیارهای زیستی مردم کشورهای عضو؛ بهبود و اصلاح کیفیت تولید فرآوری و توزیع انواع محصولات غذایی و کشاورزی؛ بهبود کیفی و کمی زندگی روستاییان و نیل به امنیت غذایی و تغذیه و توسعه پایدار جزء اهداف تعریف‌شده این سازمان است که در این وادی وظایفی شامل جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و انتشار اطلاعات؛ ترویج اقدامات ملی و بین‌المللی به‌منظور تحقق علمی، تکنولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی، اصلاح آموزش و اداره مربوط به تولید و اصلاح روند تولید، اتخاذ خط‌مشی‌های لازم درباره تأمین اعتبارات مورد نیاز؛ کمک به کشورها برای جذب سرمایه‌گذاری در جهت تحقق اهداف فائو؛ حفاظت از منابع ملی و به‌کارگیری روش‌های جدید؛ بهبود وضع بازاریابی و تولید محصولات غذایی؛ تطبیق و هماهنگی با سیاست‌های اعتباری ملی و بین‌المللی و اعطای کمک‌های فنی به تقاضای دولت‌های عضو را شامل می‌شود.

مجید دهقانشعار که بر اهمیت همکاری‌های بخش کشاورزی کشور با سازمان‌های معتبر بین‌المللی تأکید بسیاری داشت، در ادامه به اثرات همکاری وزارت جهاد کشاورزی با فائو اشاره و نقش این سازمان در توسعه کشاورزی ایران را از دیدگاه تأثیر اجرای پروژه‌های آن بر توسعه کشاورزی کشور ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه فائو در بسیاری از اقدامات بزرگ و تأثیرگذار وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته است، مدیریت و کنترل آفت‌کش‌ها و داروهای دامی و باقیمانده سموم در مواد غذایی، مدیریت گلخانه، کنترل و گواهی بذر، نظام حمایت از حقوق به‌نژادگر، کنترل تب برفکی، کنترل آنفلوآنزای مرغی و بسیاری از موضوع‌های دیگر را ازجمله موارد مهم برشمرد که توسط فائو در ایران پایه‌گذاری و راه‌اندازی شده است.

به گفته سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، این سازمان، سازمانی دانش‌محور بوده و ظرفیت فراوانی به‌ویژه از طریق ارتباط با سازمان‌ها و متخصصان ذی‌ربط (networking) در اقصی‌نقاط دنیا دارد.

دهقانشعار که خود سابقه اجرایی و علمی دامنه‌داری در حوزه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال دارد، به تأسیس نظام حمایت از حقوق به‌نژادگر در کشور اشاره کرد و افزود: تشکیل مؤسسه فوق و تأسیس نظام حمایت از حقوق به‌نژادگران گیاهی از طریق ثبت ارقام جدید، ازجمله مهم‌ترین دستاوردهای همکاری با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در پروژه‌ای که در اوایل دهه 80 تحت عنوان تقویت ظرفیت کنترل سلامت بذر و نهال توسط فائو به ارزش بیش از 570 هزار دلار در ایران به اجرا رسید. علاوه بر تدوین پیش‌نویس قانون و تشکیل مؤسسه نیز طی سال‌های 88 - 1386 پروژه دیگری برای آموزش کارشناسان مؤسسه مذکور در زمینه نظام حمایت از حقوق به‌نژادگران گیاهی به ارزش بیش از 330 هزار دلار در مؤسسه اجرا و دوره‌های آموزشی متعددی توسط فائو و مشاوران بین‌المللی پروژه در کشور برگزار شد.

 

دستورکار استفاده از دانش روز دنیا برای بهره وری و ارتقای تولید پایدار

سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) افزود: در عین حال متاسفانه به دلیل نبود ارتباطات تنگاتنگ با سازمان های بین المللی مختلف مانند فائو، یونیدو، جائیکا و... امکان استفاده بیش از آنچه انجام شده فراهم نگردیده و در این مورد بنابر تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی باید در بحث ظرفیت سازی نیروهای انسانی متخصص و افزایش کیفیت بذر و... به طور ویژه از کمک دانش روز دنیا در این سازمان های بین المللی بهره گرفت.

وی در حضور تمام روسای سازمان های استان ها بر لزوم استقرار دستگاه کارآمد ارتقای بذر که با افزایش عملکرد 10 درصدی می توان بیش از یک میلیون تن در آمار تولید بذر به نتیجه بهتری رسید تاکید کرد و افزود: این در حالی است که دستگاه های ضدعفونی موجود نیز به دلیل روزآمد نبودن، برخی از بذرها را ضدعفونی می کند و برخی را نمی کند که این امر در  حصول نتیجه نهایی تاثیر گذار است.

 

دهقانشعار که لحن اظهاراتش از دغدغه شدید وی نسبت به روز آمد نبودن دانش کاربردی در بخش کشاورزی کشورمان حکایت داشت، اضافه کرد: اگرچه استعداد های ارزنده ای در کشورمان وجود دارند، اما همانطور که جناب وزیر خواستار هستند، بر آن هستیم تا از اساتید بین المللی برای برگزاری دوره های آموزشی کاربردی در تهران یا حتی مراکز استان ها دعوت کنیم.

 

سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، لزوم ارتقای بهره وری منابع خاک و غنی سازی خاک از طریق افزایش مواد آلی آن را در کنار ایجاد ارقام متحمل به خشکی و آفات امری مهم در دوره جدید کشاورزی کشور برشمرد و گفت: کما این که حسب مذاکراتی که اخیرا با معاون تولیدات زراعی داشته ایم، بناست متعهد شویم تا بر اساس اولویت بندی تمام مواد ژنتیک و ارقام متحمل به خشکی را با کمک بخش خصوصی و تعاونی های تولید وارد ایران کنیم؛ به ویژه که ارقام امروز ایران در شرایط پر آبی ایجاد شده اند و جوابگوی شرایط امروز نخواهند بود.


لازم به ذکر است سفیر جدید و نماینده دائم ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در پایان سخنانش، به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی، نوحه ای پر سوز و گداز و البته آموزنده از نکات اخلاقی  درس های قیام کربلا را برای شرکت کنندگان قرائت کرد.

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند