یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 23
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052308
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

توسعه کشاورزی در تهران و سمنان ممنوع شد


بازدید صفحه: 3276
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: سه شنبه 07 مهر 1394 - 09:02 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: سه شنبه 07 مهر 1394 - 09:02 ق.ظ

توسعه کشاورزی در تهران و سمنان ممنوع شد !
توسعه کشاورزی در تهران و سمنان ممنوع شد ! دهقان نیوز / هر گونه توسعه کشاورزی حتی با صرفه جویی در مصرف آب در استان های تهران و سمنان ممنوع اعلام شده است. به گزارش دهقان نیوز، مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: در مصوبات شورای عالی آب هرگونه توسعه کشاورزی حتی با صرفه جویی در مصرف آب در استان های تهران و [...]

 

دهقان نیوز / هر گونه توسعه کشاورزی حتی با صرفه جویی در مصرف آب در استان های تهران و سمنان ممنوع اعلام شده است.

به گزارش دهقان نیوز، مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: در مصوبات شورای عالی آب هرگونه توسعه کشاورزی حتی با صرفه جویی در مصرف آب در استان های تهران و سمنان ممنوع اعلام شده است.

خسرو ارتقایی با اشاره به آخرین وضعیت سد نم رود شهرستان فیروزکوه، خاطرنشان کرد: این سد از سوی شرکت آب منطقه ای تهران در حال احداث است که تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی اضافه کرد: تکمیل و راه اندازی کامل این سدبه حداقل هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که فقط ۷۰۰ میلیارد ریال آن مربوط به استملاک منازل مسکونی روستای ‘سله بن' واقع در پایین دست سد است؛ اما در سال جاری فقط ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار به این سد تخصیص داده شده است.

ارتقایی با اشاره به ظرفیت ۱۲۰ میلیون مترمکعبی این سد، یادآور شد: سهم استان تهران از آب پشت این سد فقط ۱۰ میلیون مترمکعب است و مابقی آن برای مشروب کردن دشت گرمسار به استان سمنان سرازیر می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: استان تهران در حوضه رودخانه بزرگ ‘حبله رود'سهمی ۵۰ درصدی دارد، اما سهم استان از این سد تنها ۱۰ میلیون متر مکعب است.

وی با بیان اینکه در نظریه پایه توسعه استان تهران، هرگونه توسعه در بخش کشاورزی ممنوع اعلام شده، تصریح کرد: براساس مصوبات شورای عالی آب نیز هرگونه توسعه کشاورزی حتی با صرفه جویی در مصرف آب در استان های تهران و سمنان ممنوع است.

این مقام مسؤول با اشاره به افت شدید سفره های آب زیرزمینی در دشت گرمسار، افزود: هم اینک شاهد هجوم آب شور از جنوب دشت گرمسار هستیم که تخصیص ۱۱۰ میلیون مترمکعبی آب سد نم رود به این دشت، از فشار بر سفره های آب زیرزمینی این دشت خواهد کاست.

سد نم رود در بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه و در ۳۵ کیلومتری غرب مرکز این شهرستان قرار دارد.

وی با اشاره به دغدغه مسؤولان برای تامین آب شهرهای جدید پرند و پردیس، اظهار داشت: مطابق مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در سال ۸۷، جمعیت افق این شهرها به ترتیب ۶۰۰ و ۴۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است.

ارتقایی گفت: در عمل اما امروز پیش بینی می شود جمعیت بسیار زیادی پیش از موعد مقرر به این شهرها وارد شوند.

وی افزود: در شهرهای پردیس، رودهن و بومهن از حدود ۲۰ سال پیش تخصیص آب ۳۰ میلیون مترمکعبی داشتیم، اما با جمعیتی که در آینده در آنها مستقر خواهند شد به حداقل نیاز آبی دو هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه نیاز خواهیم داشت.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران با بیان اینکه کمتر از یک دهه آینده جمعیت پردیس به ۴۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: تنها راه تامین آب این شهر اقماری تهران جلوگیری از فرار آب سد لار و انتقال ۱۵۰ میلیون مترمکعب آبی است که سالانه به انحاء مختلف از دسترس خارج می شود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح حداقل دو سال زمان خواهد برد، تاکید کرد: منبع آبی جدیدی برای تامین آب شهرهای شرقی استان تهران متصور نیستیم.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران همچنین با اشاره به اجرای طرح باروری ابرها، آن را یک طرح مستمر در وزارت نیرو توصیف و ذکر کرد: این طرح مطابق قراردادی با مرکز مطالعات آب، در صورت تامین مالی و یا بروز شرایط بحرانی تعریف شده و اجرایی خواهد شد.

ارتقایی خاطرنشان کرد: بارورسازی ابرها در شرایط ایده آل ۱۰ تا ۱۵ درصد بارندگی را در حوضه های آبریز سدها افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: مطابق مطالعات انجام شده، استفاده از روش های تلفیقی شلیک از ژنراتورهای زمینی و باروری ابرها از طریق هواپیماهای مخصوص، بهترین بازدهی و عملکرد را در این زمینه داشته است.

این مقام مسؤول ادامه داد: تاکنون این کار در چهار مرحله در مناطق غرب و ارتفاعات جنوب و جنوب شرق تهران از سوی مرکز تحقیقات آب انجام شده است

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند