یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 27
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052305
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

اخبار اب و کشاورزی


بازدید صفحه: 3481
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: جمعه 30 آبان 1393 - 12:43 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: یکشنبه 25 آبان 1393 - 01:07 ق.ظ

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشت گلخانه ای با توجه به محدودیت منابع آب از ضرورت هاست و می تواند موجب تغییرات جدی و موثر در آینده کشاورزی کشور باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'محمود حجتی' روز شنبه در جریان بازدید از شرکت کشت بافت دانش بنیان رویان آذربایجان در ارومیه افزود: محدودیت منابع آب هم اکنون از مسایلی است که نیازمند توجه جدی است و توسعه گلخانه ها از راهکارهای مهم در کاهش مصرف آب است.

وی با بیان اینکه برای افزایش راندمان آب باید اقدامات زیربنایی زیادی و به صورت وسیع و فراگیر انجام گیرد اظهار کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری کم فشار و تحت فشار، استفاده از گونه ها و ارقام و پایه های پربازده و جدید در باغ ها که موجب افزایش بهره وری تولید می شود همچنین توسعه گلخانه ها از جمله اقداماتی است که نقش مهمی در صرفه جویی آب و افزایش تولید ایفا می کند و این اقدامات جزو برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اضافه کرد: هم اکنون میانگین تولید محصول در هر هکتار 12 تا 22 تن است که با استفاده از پایه ها و ارقام جدید می توان این میزان را به بیش از 80 تن در هکتار افزایش داد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایجاد باغ های نوین به جای باغ های سنتی نیز می تواند نقش موثری در افزایش تولید و استفاده بهینه از منابع آبی داشته باشد.

وی در خصوص دریاچه ارومیه نیز افزود: دولت در این بخش اجرای مصوباتی را در دست اقدام دارد که این مصوبه ها در سطح ملی با ریاست معاون اول رییس جمهوری و در سطح استان با ریاست استاندار بررسی می شوند.

وی یادآوری کرد: چگونگی مصرف آب، نحوه کاهش مصرف آب، پروژه های متعدد در حوزه آبخیزداری از جمله طرح هایی است که در زمینه احیای دریاچه ارومیه در حال بررسی و تصمیم گیری است.

وی افزود: در حاشیه بستر دریاچه ارومیه نیز باید گیاهانی که نسبت به آب های غیرمتعارف، آب های لب شور و شور کارایی دارند کشت شوند که منابع طبیعی، کشت این گیاهان را در برنامه خود دارد.

حجتی همچنین با قدردانی از خدمات شرکت رویان پژوهش آذربایجان ادامه داد: این شرکت توانسته علاوه بر جذب 25 نفر، با تولید 700 هزار اصله نهال در سال خدمت بزرگی در این بخش داشته باشد.

وی گفت: نهال هایی که در این شرکت تولید شده عاری از هرگونه ویروس هستند و جزو پایه های شناخته شده در سطح بین المللی می باشند و از نظر تولید محصولات نیز در سطح خوبی قرار دارند.

شرکت رویان پژوهش آذربایجان تحت حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری فعالیت می کند و زمینه فعالیت آن تولید انواع نهال و پایه رویشی درختان میوه، انواع گل و گیاه زینتی با روش بیوتکنولوژی کشت بافت با هدف ایجاد تغییر و تحول اساسی و بنیادی به عنوان صنعتی نو در بخش باغبانی کشور در آذربایجان غربی است.

ظرفیت تولید سالانه این شرکت یک میلیون اصله پایه و گیاه بوده و به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز کشت بافت گیاهی کشور به شمار می آید.

 

این شرکت که در سال 1389 در ارومیه ایجاد شده در حال حاضر در زمینه تولید پایه های اختصاصی شامل انواع هلو، بادام، آلو و شلیل و گل و گیاه زینتی شامل رز، بگونیا، بنفشه افریقایی و نسل اف 1 و شمعدانی پاکوتاه هلندی فعال است.

وزیر جهاد کشاورزی صبح روز شنبه به همراه معاون اول رییس جمهوری به آذربایجان غربی سفر کرده است


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند