یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 31
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052416
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

اخبار کشاورزی


بازدید صفحه: 3087
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: جمعه 30 آبان 1393 - 02:42 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: شنبه 10 آبان 1393 - 11:31 ب.ظ

با پایین رفتن سطح سفره های زیر زمینی، تعداد دشت ‌هایی که برداشت آب از آنها ممنوع است به 288 دشت رسیده، یعنی از هر دو دشت کشور، یک دشت ممنوعه است.


 

به گزارش خبرنگار کشاورزی ایران (ایانا)، مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی در نشست" آب، فرهنگ و جامعه " با اعلام این خبر گفت: مشکلات و بحران آب کشور ما به اندازه ای جدی است که روزنامه های خارجی نیز به بررسی این مسائل می پردازند.

محمد حسین شریعتمدار افزود: در سال 1344 خورشیدی از هر 28 دشت، یک دشت ممنوعه برای برداشت آب داشتیم که امروز از هر دو دشت ما یک دشت شرایط مناسبی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: با پایین رفتن سطح سفره های زیر زمینی، هم اکنون 288 دشت ممنوعه در کشور داریم که منجر به وارد آوردن خسارت زیاد به بخش کشاورزی و کاهش عملکرد آن شده است.

وی با اشاره به سیر تطور خشکسالی در کشور ادامه داد: خشکسالی‌های ‌ سال‌های 41 و 42 و 47 و دهه‌های 60، 70 و سه خشکسالی پیاپی در سال 80 هشدار های لازم را دادند، ولی ما را به فکر نینداخت.

وی تصریح کرد: بعد از قانونی که در دهه 40 در خصوص مدیریت آب در کشور مطرح شد، بهره برداران از مدیریت آب کشور کنار رفتند، اما اکنون دوباره می خواهیم که مردم برگردند.

شریعتمدار با اشاره به اینکه خوشبخنانه مدتی است که وفاق ملی برای حل مشکل آب در کشور ایجاد شده، اظهار داشت: دو ماه پیش در منطقه نیشابور به کمک مردم وضعیت چاه‌های غیر مجاز مشخص شد و با صرفه جویی 5 متر مکعب آب در ثانیه، شرایط صرفه‌جویی 155میلیون متر مکعب آب در همان یک منطقه فراهم شد.

وی تاکید کرد: با یک اراده ملی منسجم می توان بحران آب در کل کشور را مدیریت کرد، زیرا هنوز در زیر دشت های کشور جوشش وجود دارد و دیر نشده است.

وی یادآور شد: در سال های اخیر در مقایسه باسال 1960 میلادی و بهره گیری از تکنولوژی، میزان آب مصرفی مورد نیاز هر فرد در ازای 6 مترمکعب به 3 مترمکعب کاهش یافته که این خود امری نویدبخش برای کشاورزی است.

وی در پایان با اشاره به اینکه برای دشت به دشت این سرزمین پهناور باید برنامه ریزی جداگانه ای داشت، تاکید کرد: در مسیر اجرای این برنامه، مردم باید در اصل کار قرار گیرند و دولت در کنار آن ها باشد.

گفتنی است که در حال حاضر 609 دشت در کشور وجود دارد که در سال 91 تعداد دشت‌های ممنوعه 240 دشت بود.


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند