یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 27
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052425
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

سیب کاری


بازدید صفحه: 4846
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: یکشنبه 06 تیر 1395 - 11:58 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: یکشنبه 06 تیر 1395 - 11:58 ق.ظ

انتخاب محل احداث باغ سیب
:
پرورش سيب يک طرح و سرمايه گذاري گران و درازمدت است . روي اين اصل پرورش دهندگان سيب بايد از خطاهاي جدي پرهيز نمايند . خطاهاي ايجاد شده در طرح کشت سبزي فقط براي يک دوره و يک فصل پايان مي يابد . در حالکيه عمر تجاري يک درخت 30 تا 50 سال است . بنابراين در احداث باغ بايستي کليه جوانب طرح مورد بررسي و دقت قرار گيرد تا جايي براي خطا و اشتباه نباشد . براي موقعيت در آتي انتخاب درست محل ، يکي از فاکتورهاي عمده ميباشد . در اراضي شيبدار و يا در مناطق پست و يا مناطقي که سرماي سخت در بهار يا سرماي شديد زمستانه در محل وجود داشته باشد ، از اجرای طرح در اینگونه از مناطق دوري جست .
در مناطقي که اراضي داراي شيب خيلي کم باشند و در مسير جريان هواي سرد قرار نداشته باشند مناسب است . در اينگونه مناطق احتمال و ریسک يخ زدگي در بهار کمتر ميباشد بطوريکه اختلاف درجه حرارات در مواقع يخ زدگي بهاره در طول صدمتر بين 5/2 تا 3 درجه ميباشد .
محل باغ بايستي از مسير باد غالب زمستانه محفوظ بماند . معمولاً شروع رشد جوانه ها در شيبهاي جنوبي زودتر و در شيب شمالي ديرتر ، ميباشد . اقليم سيب جزء ميوه هاي مناطق سرد ميباشد . بطورکلي درطول 50تا 30 درجه شمالي رشد و نمو ميکند . در حاليکه نور آفتاب کافي باشد با استفاده از نور الترویوله خورشید ميوه ها بخوبي رنگ مي گيرند و بهمين خاطر از بازار پسندي مناسبي ، برخوردار هستند . از طرفي در مناطقي که دود و يا گرد و غبار و آلودگي هوا کم باشد بهترين مناطق براي احداث باغ سيب بشمار مي رود . درخت سيب در مقابل درجه حرارات پائين و زمستانهاي سخت مقاوم ميباشد . ساقه ها تا 35- و40- درجه و گلها 2/2- و 3/2- درجه و ميوه هاي کوچک 1/1+ تا 2/2- درجه مقاوم هستند . سيب تغييرات درجه حرارت در زمستان را نمي پسندد . چنانچه بعد از يک هواي گرم در زمستان به يکباره درجه هوا افت کند و هوا سرد شود براي درخت سیب ضرر خواهد داشت . مقاومت سيب در مقابل درجه حرارت پائين بين واريته هاي سيب متفاوت است .
مدت دورمانسی براي درخت مناسب نباشد و سرماي کافي زمستانه را طی نکند قسمتي از گلها مي ميزند و بقيه گلها يا با هم باز نشده ویا در مجموع وضع نرمالی نخواهند داشت. گلهائيکه به اين نحوه دير باز شوند، در گرده افشاني اختلالاتی بوجود خواهد آمد و مي ريزند . چنانچه دوره زمستانه مناسب نباشد جوانه های برگ باز نشده و درخت لخت خواهند ماند در اين صورت سوختگي درخت پيش خواهد آمد .
سيب گرماي زياد تابستانه را دوست ندارد . چنانچه درجه حرارت از نرمال بيشتر باشد رشد آهسته شده بعضاً متوقف ميشود و ريزش ميوه شروع شده وکيفيت ميوه نيز کاهش مي يابد . اگر درجه حرارات خيلي زياد شود سوختگي ميوه مشاهده خواهد شد و اگر درجه حرارت از 40 درجه افزايش يابد رشد متوقف شده و بيشتر از 40 درجه زيان خواهند ديد .
در مناطقي که ميزان بارش ان از 500 تا 600 ميليمتر کمتر باشد تامين منابع آب آبياري مطمئن ضروریست .
رطوبت نسبي بالا سبب بيماريهاي مختلف از جمله مبارزه با بيماري قارچي را افزايش ميابد . خيلي پائين امدن رطوبت نسبي در تابســـتان بــاعث ريزش ميوه و رطوبت نسبي مناسب براي باعث بهبود وضع گرده افشاني خواهد شد.
خاک هر چند بعضي از واريته ها ، خاک مخصوصي را می پذیرند ، ولي پرورش اغلب سیبها در تيپ هاي مختلف خاک نتيجه داده است . در باغات سيب بايستي خاک روئي و زيرين مطالعه و آزمايش شوند . درختان سيب ، بافتهاي خيلي سنگين و يا خيلي سبک را دوست ندارند . درختان سیب سيستم زهکشي مناسب را دوست دارند . و با اناليز خاک ميزان آهک و مشخصات شوري و غيره باید مشخص شوند .
انواع سيبهاي پيوندي
خيلي کوتاه M9 و M27 کوتاه ( M26 ) نسبتاً کوتاه ( MM106 ) بلند ( MM 111 ) خيلي بلند
(M25 ) M-9 :
این پایه سیب خيلي کوتاه ، در دنيا بيشترين نوعی است که مورد استفاده است . از بدو کاشت در طول عمرش نياز به قيم دارد . يکسال بعد از کاشت شروع به ميوه دهي ميکند . در بهترين شرايط ارتفاع آن بين 5/2 تا 7/2 متر تجاوز نمي نمايد . روي پايه M9 واريته استارکينگ دلیجيوس و کلدن دلي جيوس و گراني اسميت پيوند میزنند .
پايه M-9 در مقابل پوسيدگي طوقه مقاوم بوده ولي در مقابل شته پنبه اي و سوختگي آتش حساس است .فواصل کاشت با توجه به درجه حاصلخيزي خاک در اينگونه واريته ها 5/1 در 5/3 متر و يا 2 در 5/3 متر اقتصادي است و دوره توليد آن 15 تا 20 سال است . M27 : از لحاظ اندازه نصف M9 يعني 120 سانتيمتر ارتفاع خواهد داشت و در عمل خيلي استفاده نمي شود . در حقيقت در فواصل بين درختان M9 و يا بقيه کاشته ميشود . در هکتار 8000 تا 10000 عدد کاشته خواهد شد . توليد آن 50 تا 60 تن در هکتار ميباشد .

MM111 
اين پايه قوي و بلند بوده ، نحوه ريشه دهي آن خيلي خوب ميباشد . پيوند روي اينگونه پايه هاي واريته اي قوي و بلند را توصيه ميکنيم . که فواصل آن 5/3 متر در 6 متر خواهد بود چنانچه از نوع کوتاه پوند شوند با توجه به حاصلخيزي خاک فواصل کاشت 3 در 5/4 متر و يا 3*5 متر خواهد بود .
بيولوژي تلقيح :
معمولاً سيب خود القائی نبوده يعني از گرده يک واريته به همان واريته عقيم ميباشد . فقط از گرده خارجي محصول خوبي ميدهد . نود درصد انواع سيب گرده افشاني آن توسط زنبور صورت ميگردد . در زمان گل دهي وجود زنبور از اهميت زيادي برخوردار است . اثرات زنبور در هواي ساکن و افتابي خيلي خوب کار ميکند . چنانچه درجه حرارات هوا زير 18 باشد فعاليت زنبور متوقف است . بالاي 27 درجه فعاليت آهسته خواهد شد . تعداد زنبور براي باغات هر 3 تا 4 هکتار 15000 تا 20000 خواهد بود . براي باغاتي که حداکثر توليد را دارد اين ميزان به 3 تا 4 برابر خواهد شد . براي احداث باغ با در نظر داشتن نوع وارتيه ها بموارد زير توجه داشت .


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند