یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 17
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052348
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

معرفی باغ های گیاهشناسی دنیا


بازدید صفحه: 9252
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: جمعه 07 آذر 1393 - 02:42 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: دوشنبه 28 مهر 1393 - 02:35 ق.ظ

باغ بوتانیک

 

باغ بوتانیک سرزمین موزه ای از گیاهان بومي و نادر ايران و جهان است که از سرتاسر كشور گردآوری و جهان با شرایط خاص و شبیه سازی شرایط اقلیمی بومی به نمایش گذاشته می‌شوند. با‌غ‌هاي بوتانيك در طول تاريخ نقش مؤثري در پيشرفت پرورش گياهان داشته‌اند. اين باغ‌ها عموماً با هدف مطالعه گياهان دارويي و تكثير و توليد آن‌ها ساخته مي‌شده‌اند و در گذر زمان به خاطر بافت گياهي منحصربه‌فردشان به نمايشگاهي مفرح براي بازديد همه مردم تبديل شده‌اند. در عصر حاضر باغ‌هاي بوتانيك نقشي كليدي در امر مهندسي، نگهداري و كشت گياهان مفيد و نادر، و هچنين آموزش بازديد كنندگان بازي مي‌كنند. اين باغ‌ها امكانات مؤثري براي مطالعه اثر تغييرات آب و هوايي كره زمين بر گياهان، و نجات گونه‌هاي مهم و در حال انقراض در اختيار دانشمندان مي‌گذارد. باغ بوتانیک آیلند محل ملاقات متخصصان علوم طبیعی و گیاهان و علاقمندان به طبیعت است

باغ گیاه شناسی یا باغ بوتانیک به مکانی اطلاق می شود که نباتات مختلف را در آن جمع آوری نموده و به طور طبیعی از آنها نکهداری می نمایند. به عبارت دیگر کلکسیونی زنده از گیاهان می باشد.

 

باغ گیاهشناسی برای مطالعاتی نظیر :

 

1-شناسایی گیاهان

 

2-چگونگی تکثیر نباتات

 

3-خواص اکولوژیکی گیاهان

 

استفاده می شود. یک باغ گیاه شناسی معمولاً دارای قسمتهای مختلفی از جمله:

 

1- هورتوریوم 2- گلخانه 3- فیتوترون 4- هرباریوم

 

1- در هورتوریوم گیاهان یک واحد رده بندی (جنس یا خانواده ها) مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرند و نشریات مربوط به این موضوع (مونوگراف) انتشار می یابند. یکی از معروفترین هورتوریوم های جهان در دانشگاه کرنل شهرایتاکا در ایالت نیویورک پایه گذاری شده و هدف این موسسه رفع اشکالات کشت کاران جهان در مورد گیاهان مزرعی می باشد که با آن برخورد می نمایند و تمام تحقیقات این موسسه بصورت نشریاتی منتشر میگردد.

 

2-در یک باغ گیاه شناسی وجود یک گلخانه لازم و ضروری می باشد. زیرا گیاهانی که در باغ گیاه شناسی نگهداری می شوند چون تماماً به یک نوع آب و هوا سازگار نیستند بنابراین آن عده از گیاهان که به سرما حساس می باشند و یا احتیاج به رطوبت بیشتری دارند در گلخانه نگهداری می شوند.

 

3- هنتیوترون عبارتست از آزمایشگاه مجهزی که شرایط فیزیکو شیمیایی گیاهانی که درآن می رویند قابل کنترل است.

 

4-هر باریوم که جمع آن هرباریا می باشد، محلی است که در آن نمونه های خشک شده گیاهان را به شیوه های علمی خاص و معینی نگهداری می کنند. اهمیت هرباریومها به نسبت تعداد نمونه های موجود در آنها و وسعت مناطقی است که نمونه های گیاهی آنرا در بردارد. هرباریومها از منابع علمی دائمی و قابل دسترسی گیاه شناسان اند که می توانند با مراجعه به نمونه های گیاهی موجود در آنها اطلاعات لازم در مورد عناصر پوشش گیاهی هر سرزمین را به آسانی بدست آورند. سابقه تاسیس هر بار یوبها در جهان شاید به سده شانزدهم میلادی برسد چنانچه در ایتالیا یکی از جمع‌آوری کنندگان گیاهان فردی بنام لوکاگالینی است که به خشک کردن و حفظ نمونه های گیاهی گردآوری شده و پرس کردن آنها و قرار دادن بین ورقه های کاغذ و الصاق بر روی ورقه های ضخیم تر مبادرت می کرد. از سال 1500 میلادی به بعد دو گیاه شناس انگلیسی به نامهای جان فالکونر و  ویلیام ترنر روش او را بسیار عملی تشخیص داده و آنرا دنبال کردند و علاوه بر آن توانستند بسیاری از نمونه ها را به این طریق در جای کمی قرار دهند امروزه نیز در هر باریومهای جهان همین روش را با تغییر و تحولاتی که از نظر فنی و علمی به آن داده اند ادامه می دهند.

 

از هرباریوم های فعال ایران می توان هرباریوم باغ گیاه شناسی ایران(هرباریوم ملی) و هرباریوم مرکزی دانشگاه تهران را نام برد.

 

 

هورتوس بوتانیکوس _ امستردام _ هلند

hortus botanicus _ amsterdam _ netherland

 

 

باغ گیاهشناسی ملی بلژیک _ میز _ بلژیک

national botanical garden _ belgium

 

 

باغ گیاهشناسی برلین _ داهلم _ المان

botanical garden _ berlin _ dahlm _ germany

 

 

باغ گیاهشناسی _ بروکلین _ نیویورک_ امریکا

botanical garden _ brooklyn _ usa

 

 

 

 

باغ گیاهشناسی شیکاگو_ایلینویز _امریکا

chikago botanical garden _ usa

 

 

باغ و موزه گیاه شناسی _ دنور _امریکا

denver botanical garden and museum

 

 

 

باغ های گیاهشناسی کپنهاگ _دانمارک

 botanical garden _ denmark

 

 

باغ گیاهشناسی ایداهو _ ایداهو _ امریکا

idaho botanical garden _ idaho _ usa

 

 

باغ گیاهشناسی مونترال _ کبک

botanical garden of montreal

 

 

 

باغ گیاهشناسی ایالات متحده _ واشنگتن _امریکا

usa botanical garden

 

 

باغ گیاهشناسی مدیسون _ ویسکانسین _ امریکا

madison botanical garden _ usa

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند