یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 10
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052206
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

عادت گلدهی درختان میوه


بازدید صفحه: 4624
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: دوشنبه 17 آذر 1393 - 11:02 ب.ظ
زمان/تاریخ انتشار: دوشنبه 17 آذر 1393 - 09:24 ب.ظ

عادت گلدهی در درختان میوه

سیب:

سیب دارای دو نوع جوانه می باشد: رویشی و مرکب. گل آذین سیب انتهایی یا محدود بوده و فرم های اهلی دارای 5 (یا گاهی 6) گل می باشند. در قاعده هر گل آذین چندین جوانه رویشی جانبی وجود دارد. جوانه های گل، معمولا ً به صورت انتهائی روی شاخه ها یا اسپورهای کوتاه به وجود می آیند. ولی مقداری گل، روی جوانه های جانبی شاخه های یک ساله به وجود می آید

تمایز یابی جوانه های گل برای محصول سال بعد، در اوائل تابستان صورت می گیرد. در بعضی از ارقام، میوه های جوان در حال نمو، روی شاخه های مجاور، باعث جلوگیری از تشکیل جوانه گل می شود. که منجر به دو سال آوری می شود.

 

گلابی:

جوانه ها و گل آذین گلابی با دو تفاوت مشخص شبیه به سیب می باشد. گل آذین گلابی دارای هفت یا هشت گل بوده و نامحدود می باشد. به این صورت که شکوفه های کناری یا جانبی، اول باز شده و شکوفه های انتهائی، آخر باز می شوند.

تمایز یابی درگلابی حدود 60 روز بعد از مرحله تمام گل صورت می گیرد. جوانه های گل در انتهای شاخه ها و اسپورهای کوتاه دو ساله و مسن تر تشکیل می شوند. بیشتر گلابی ها دارای عادت تناوب بار دهی نبوده و هر سال گل می دهند. ولی هاردی و کومیس پیوند شده روی پایه بِه بعد از یک سال پرباربه تولید گل کم تمایل نشان می دهند.

 بِه:

جوانه گل در بِه فقط یک گل دارد. که در انتهای یک شاخه کوتاه فصل جاری به وجود می آید. بنابراین تمایز یابی بلافاصله قبل از باز شدن کامل گل صورت می گیرد نه مثل سیب و گلابی که در آنها تمایز یابی در طول فصل رویشی قبل انجام می پذیرد.

آلو:

در آلو گل ها در داخل جوانه های جانبی شاخه های فصل جاری و رشد جدید حاصل از اسپورهای مسن تشکیل می شود.

تمایز یابی بیشتر در اواخر تابستان، صورت می گیرد ولی زودتر از آن یعنی 5 جولای و دیرتر، یعنی سپتامبر نیز ذکر شده است. در هر جوانه یک تا سه گل تولید می شود ولی برگ تولید نمی گردد.

کلیه جوانه های انتهایی رویشی هستند.

بیشتر ارقام P. domestica  کاملاً خود بارور و یا نیمه خود بارور می باشند، در حالی که سایر ارقام مثل آلوی ژرمن و پرزیدنت، خود عقیم بوده و نیاز به دگر گرده افشانی دارند.

بیشتر آلوهای آمریکایی P. salicina خود عقیم می باشند. ارقام salicina مثل سانتاروزا، بیوتی، کلیماکس و متلی، استثناً خود بارور هستند. اغلب آلوها هر سال گل می دهند، ولی شوگرپرون مشخصاً دارای عادت تناوب باردهی می باشد مگر اینکه در سال پر محصول شکوفه های اولیه شدیداً تنک گردند.

زرد آلو:

تمایز یابی در زرد آلو در اواخر تابستان روی شاخه های فصل جاری و اسپورهای کوتاه مسن تر هر دو صورت می گیرد. گلهای منفرد در قاعده گل، فاقد برگ بوده و فقط روی جوانه های جانبی به وجود می آیند. بیشتر ارقام خود بارور می باشند. ولی ریلند و پرفکشن خود عقیم هستند.

 هلو:

در هلو گلهای منفرد از جوانه های جانبی ساده بر روی شاخه های فصل قبلی تولید می شوند لذا برای حفظ باردهی خوب هر سال 40 الی 50 سانتی متر رشد جدید ضروری می باشد. تمایز یابی در اواخر تابستان شروع می شود. ولی به دنبال یک سال پر محصول، درختان تمایل به گل دهی کمتر نشان می دهند. هلو زود به بار می نشیند و اغلب در سال دوم و سوم بعد از کاشت گل می دهد.

بادام:

جوانه گل بادام شبیه به جوانه گل هلو می باشد. یعنی منفرد، بدون برگ، و همیشه در وضعیت جانبی بر روی شاخه قرار می گیرد نه انتهای ساقه. معمولاً گلها خیلی بیشتر ازآنچه که برای تولید یک محصول کاملاً ضروری می باشد تشکیل می گردد. ولی در بادام تشکیل میوه ی به مراتب بیشتری نسبت به هلو لازم است زیرا در هنگام رسیدن میوه ی هلو خیلی بزرگ تر از بادام می باشد. میوه ی بادام تنک نمی گردد و تشکیل میوه ی زیاد در درختان سالم سبب، تناوب باردهی نمی شود.میزان تولید تا 5/4 تن در هکتار می تواند باشد ولی معمولاً خیلی کمتر است. عملکرد محصول با پوست سخت در هر هکتار در کالیفرنیا حدود 1700 کیلو گرم می باشد.

گیلاس:

گلهای گیلاس در دستجات خیلی مختلط 2 تا 4 تایی به صورت جانبی روی اسپورهای کوتاه یا نزدیک به قاعده شاخه های طویل تر تشکیل می شود. تمایز یابی در تیر ماه بعد از برداشت محصول، انجام می گیرد. در گیلاس برخلاف آلو و زردآلو و هلو، گل ها فقط روی جوانه هایی که در آنها برگ های همراه نسبتاً زودتر درتابستان باز می شوند، به وجود می آید. گلها معمولاً دارای یک مادگی هستند، ولی بعد از تابستان های خیلی داغ، ممکن است دو مادگی در هر گل تشکیل شود، که منجر به وجود آمدن میوه های دو تایی می شود که یک وضعیت نامطلوبی را به وجود می آورد.

کلیه ارقام گیلاس به استثنای استلا خود عقیم می باشند و چندین گروه دگر عقیم نیز وجود دارد، که در آن هیچیک از اعضاء گروه ها قادر به گرده افشانی عضو دگر گروه نخواهد بود. بینگ، لامبرت و ناپلئون یک چنین گروهی را تشکیل می دهند. وان، بلاک رپا بلیکن، بلاک تار تارین و کورم ارقام گروه فوق الذکر را گرده افشانی خواهند نمود. برای هر رقم جدیدی که معرفی می شود تعیین ارقام سازگار، حائز اهمیت است.

آلبالو:

جوانه های آلبالو دارای دو الی چهار گل می باشند، که به صورت جانبی روی شاخه ها  و اسپورها به و جود می آیند. درختان ضعیف تمایل به گل دهی بیش از حد نشان می دهند، و جوانه های برگ خیلی کمی برای رسانیدن محصول به اندازه ی مناسب باقی می ماند. گلها در بهار، به اندازه ی کافی ، دیر باز می شوند تا در اثر صدمه ی یخبندان از بین نروند.

منبع : وبلاگ تخصصی علوم باغبانی – میوه کاری

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند