یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 33
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2052249
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

اخبار اب و کشاورزی


بازدید صفحه: 3303
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: شنبه 01 آذر 1393 - 10:25 ب.ظ
زمان/تاریخ انتشار: شنبه 01 آذر 1393 - 10:23 ب.ظ

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، چیت چیان، وزیر نیرو در این دیدار با بیان این که موضوع آب امروز مسئله نخست کشور است، اهمیت بخش آب را از دو دیدگاه بررسی کرد و گفت: از سویی در مرحله نخست تاثیر آن بر رفاه مردم، توسعه کشاورزی و صنعت کشور مورد توجه است و از سوی دیگر تاثیر آن بر بهداشت و سلامتی جامعه.

وزیر نیرو، با بیان این که منابع آبی کشور کاهش داشته است، متذکر شد: در حالی متوسط ۲۵۰ میلیمتر بارش به ۲۴۲ میلیمتر تقلیل یافته که در گذشته تصور بر این بود که کشور ۱۳۰ میلیارد متر مکعب منابع تجدید شونده آب دارد، این در حالی است که برآوردها از رقمی کمتر از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب حکایت دارد.

چیت چیان، با بیان این که طبیعت ۴۰۰ میلیارد مترمکعب آب را سالانه در اختیار کشور می گذارد، امکان استفاده مفید از این منبع عظیم را بهبود بهره وری و زیر ساخت ها دانست.

وی با اشاره به این که جمعیت استان اصفهان از 100 هزار نفر به حدود ۵ میلیون نفر یعنی ۵۰ برابر رسیده، گفت: کشت و کار در این منطقه از حدود ۴۰ هزار هکتار هم اکنون به حدود ۲۰۰ هزار هکتار کشت آبی رسیده که به همین میزان نیز دیم دارد و این تفاوت، افزایشی ده برابری را نشان می دهد.

 

وزیر نیرو با ذکر این که وزارت نیرو با ساخت بیش از ۶۰۰ سد در کشور و اصلاح زیرساخت های شبکه های آبیاری و زهکشی پایین دست سدها، مدیریت عرضه را تکمیل می نماید، بر اهمیت مدیریت تقاضا که شامل کشاورزان، صنعتگران و شهروندان است، تاکید کرد.

 

وی با مثال زدن استان اصفهان که برای نخستین بار در کشور پس از مشخص شدن وضعیت آب زاینده رود، کشاورزان خود در امور مشارکت نمودند، بیان داشت: همین الگو در سایر حوزه ها که کرخه هم شامل آنهاست، اعمال می گردد.

 

چیت چیان، نخستین موضوع مهم را ایجاد تشکل های کشاورزی و آب بران در کل کشور دانست و با اشاره به تجربه جهانی در مدیریت درست آب، تصریح کرد: تشکل ها منافع همه را افزایش می دهند و در این رابطه مسئولیت در وحله نخست بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، اما وزارت نیرو نیز آمادگی تلاش حداکثری در این زمینه را دارد.

 

وی دومین نکته را برداشت های غیرمجاز از منابع آبی زیرزمینی و سطحی دانست و گفت: از ۶۰۹ دشت کشور، ۳۰۷ مورد شامل بیلان منفی آب است و کشاورزان هر روز با کاهش آبدهی چاه ها مواجه هستند که البته کاهش کیفیت آب و شوری آن نیز روی خاک تاثیر منفی می گذارد.

 

چیت چیان نقش کشاورزان و تشکل ها را در جلوگیری از این اضافه برداشت ها موثر دانست.

 

وزیر نیرو متذکر شد: در شرایطی که کاهش منابع آبی حاصل اختصاص آن از سوی دولت به سایر مصارف باشد، جبران خسارت کشاورز انجام خواهد پذیرفت.

 

وی تقویت سیستم بیمه را بهترین راهکار جبران خسارت کشاورزان کشور دانستند.

 

وزیر نیرو میزان متوسط تولید ماده خشک کشاورزی کشور به ازای هرمترمکعب آب را ۸۴۰ گرم بیان کرد که در برابر تولید جهانی ۲/۵ کیلوگرم، حدود یک سوم کمتر انجام می گیرد که با افزایش بهره وری بایستی به این رقم نزدیک شویم.

 

چیت چیان با بیان این که مهم ترین کار بهره وری در مصرف آب کشاورزی است، اظهار داشت: ۲۵ درصد کاهش برداشت آب کشاورزی برای احیای سطح ایستابی سفره های زیرزمینی و بیلان منفی دشت ها لازم بوده و برداشت از آب های سطح الارضی باید به ۵۵ درصد محدود گردد./نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند